.

Lokalizacja Przeznaczenie Okres funkcjonowania
Rusałka Autobusowa Przedwojenna
Garbarska

Autobusowa

Autobusowo-trolejbusowa

1938- ok. 1963
Helenów Autobusowo-trolejbusowa 1960-2015
Majdan Tatarski

Autobusowa

Autobusowo-trolejbusowa

Od 1984
Stefczyka MPK autobusowa Od 03.08.2016

 

Zajezdnia Garbarska

Zajezdnię uruchomiono tuż przed wojną. Była przewidziana na 30 pojazdów. Niestety w trakcie wojny uszkodziły ją bombardowania. Po wojnie odbudowano zakład i użytkowano co najmniej do czasu otwarcia zajezdni na Helenowie.

Na Garbarskiej garażowały też trolejbusy. Początkowo holowano je wąską ulicą od strony ul. Kunickiego, później prawdopodobnie powstała sieć. Eksploatowanymi typami były: JaTB-2, Vetra, Skoda 8Tr.

Hala zajezdni na Garbarskiej nadal istnieje, choć ma zmienione przeznaczenie (stan na 2018 r.).

Zajezdnia Lipowa

Poniemieckie garaże były użytkowane przez autobusy w latach 40. Użytkowano autobusy z demobilu m. in. Bussing, Saurer i Mercedes, a także budowano nowe karoserie. W 1953 r. dotarły do zakładu trolejbusy JaTB z Warszawy. Jeszcze pod koniec lat 50. na zakładzie stacjonowały autobusy San H01. Później w miejscu zajezdni powstał sklep supersam.

Zajezdnia MPK Helenów

Zbudowany w latach 1957-1963 zakład przewidziany był na 100 pojazdów.Pierwszymi wozami na zajezdni były m. in. Ikarusy 60 i Skody 8Tr.

Szybko przekroczono projektowaną pojemność obiektu i już od lat 60. zakład był przepełniony. Na zajezdni znalazły się place postojowe, hala naprawcza, biurowiec. Zajezdnię powiększono o dodatkowe place postojowe przy ul. Nałęczowskiej i Wojciechowskiej. W 1980 r. uruchomiono dodatkową halę do obsługi Jelczy PR110U, zwanych Berlietami. Zmniejszenie obciążenia obiektu przyniosło dopiero otwarcie zakładu na Majdanie Tatarskim.

Zajezdnia Helenów specjalizowała się w naprawach głównych. W latach 90. i 2000. produkowano w niej trolejbusy.

W czasach, gdy budowano zajezdnię na Kraśnickiej, znajdowała się ona na terenie podmiejskim, dopiero włączanym do obszaru Lublina. Z czasem powstały osiedla LSM i Węglin, aleja Kraśnicka nabrała na znaczeniu i teren zyskał na wartości. Zadecydowano więc o sprzedaży gruntu i przeniesieniu zajezdni trolejbusowej na Majdan Tatarski. W miejscu zajezdni po 2015 r. powstały biurowce i bloki mieszkalne.

Zajezdnia MPK Młyńska

Zajezdnię uruchomiono w latach 70. i jej zadaniem była obsługa komunikacji mikrobusowej obsługiwanej Nysami oraz trakcji taksówkowej.

Obiekty garażowe nadal istnieją (stan na 2018 r.)

Zajezdnia MPK Majdan Tatarski

Zbudowana na przełomie lat 70. i 80. zajezdnia przewidziana na 300 autobusów. W zakładzie przewidziano tylko niewielkie zaplecze obsługowe, stąd też naprawy główne pojazdów prowadzono częściowo na zajezdni Helenów. Halę napraw głównych na Majdanie otwarto w 1985 r. Pierwszymi wozami garażującymi na zajezdni były głównie Jelcze PR110U i Ikarusy 280.

W 2015 r. na nieużytkowanym wcześniej terenie uruchomiono zajezdnię trolejbusową zbudowaną z dofinansowaniem ze środków unijnych.

Zajezdnia MPK Stefczyna

Zajezdnia uruchomiona 03.08.2016, aby skrócić dojazdy i zjazdy z zajezdni na Majdanie. Generalnie zajezdnia Stefczyka obsługuje rozkłady zaczynające i kończące się w północnej części Lublina (np. Paderewskiego, Os. Choiny, Sławinkowska, Zbożowa) i poza Lublinem (Rudnik, Elizówka, Jakubowice-Ogrodowa).

Inne obiekty związane z transportem autobusowym

Inne zajezdnie autobusowe i podobne obiekty związane były z przedsiębiorstwami PKS, Transped i LZNS.

PKS posiadał zajezdnię w rejonie ul. Farbiarskiej i Przemysłowej, funkcjonowała ona tam zapewne w latach 40. i 50. Garaże znajdowały się też przy ul. Wieniawskiej. Hala użytkowana przez autobusy istnieje do tej pory i znajduje się w niej sklep. Dużo później powstała zajezdnia PKS przy ul. Hutniczej. W miarę ograniczania funkcjonowania firmy coraz kolejne tereny dosyć sporej zajezdni były przeznaczane na użytek innych firm. Obecnie (2018 r.) tereny po zajezdni PKS przy Hutniczej są użytkowane przez firmy LLA i Irex. Garażował tam też PKS Zielona Góra.

Spółdzielnia transportowa Transped posiadała zajezdnię autobusową przy al. Spółdzielczości Pracy. Została ona zlikwidowana kilka lat po 2005 r.

Lubelskie Zakłady Napraw Samochodów posiadały hale remontowe po przedwojennej fabryce samolotów, przy ul. Droga Męczennikw Majdanka. Zakłady funkcjonowały prężnie już w latach 50. jako TOS - Techniczna Obsługa Samochodów. Naprawiano tam ciężarówki Star i Lublin, a później też autobusy, wykonując naprawy główne. Hale LZNS istniały jeszcze po 2005 r., jednak wyburzono je i obecnie (2018 r.) w ich miejscu postają bloki mieszkalne.