linie

Informacje o liniach komunikacyjnych i rozkładach jazdy

 

Jako początek linii autobusowych w naszym mieście uznaje się uruchomienie przez Magistrat przedsiębiorstwa "Autobusy Miejskie m. Lublina" w 1929 roku. Od 80 lat jedne linie się pojawiają, inne znikają. Co pewien czas trasy i rozkłady są modyfikowane. Poza tym zdarzają się tymczasowe zmiany tras - objazdy.

W dziale o liniach autobusowych i trolejbusowych znajdują się nie tylko archiwalne trasy i rozkłady, ale także różne ciekawe dane statystyczne.

Podkategorie

Tutaj znajdują się rozkłady z podziałem na brygady oraz wykaz podmian.

Najdłuższe i najkrótsze linie, najdłuższy czas pracy kierowcy, najwcześniejsze wyjazdy i najpóźniejsze zjazdy oraz wiele innych statystycznych ciekawostek.

Komunikacja dzisiaj i wczoraj. Znajdziesz tutaj aktualny schemat linii, archiwalne rozkłady, a także spis linii z przyrostkiem "bis" i okrężnych, listę rozkładów łączonych, kursów wariantowych. Poza tym przeczytasz o historii wybranych linii.

Tymczasowe zmiany tras linii autobusowych i trolejbusowych od 2002 roku - zwykle niewielkie, ale czasem wywracające komunikację do góry nogami (np. podczas Tour de Pologne).

Artykuły o historii wybranych linii, zawierające zmiany tras i rozkładów oraz inne ciekawostki.

Przez lata przewinęło się przez Lublin mnóstwo marek i typów wozów autobusów i trolejbusów, które jeździły w przeróżny sposób. Może są tacy, co pamiętają przedwojenną "czwórkę", część lublinian była świadkiem narodzin pierwszej linii trolejbusowej, inni przez mgłę kojarzą linie 17, 18 i 20 w wersji trolejbusowej, a trochę młodsi rodzili się w czasie narodzin wielu linii podmiejskich. Warto dowiedzieć się, jak wyglądały trasy linii przed laty - czasem nie ma już po nich śladu, a niektóre do tej pory mają się całkiem dobrze.

Zainteresowani tematem powinni zainstalować program LBus, który zawiera bardziej szczegółowe dane, umożliwia szybkie porównanie tras linii w różnych okresach z podglądem na mapie.

LBus - logo