Tabor

bus2204Od lat dwudziestych XX wieku kursują po Lublinie autobusy, łączące ze sobą dzielnice miasta, centrum z przedmieściami, mieszkańców z pracą i uczniów ze szkołami. Pojazdy te z biegiem lat stawały się coraz sprawniejsze, coraz doskonalsze i coraz większe. Od małych, powolnych samochodów ewoluowały do dwunastometrowych niskopodłogowców i ogromnych rozmiarów przegubowców. Od 1953 roku komunikację współtworzą elektryczne autobusy - trolejbusy.

Obecnie, po Lublinie kursuje około 350 pojazdów komunikacji miejskiej. Jedne z nich służą mieszkańcom dopiero od roku, będąc wzorem nowoczesności, inne zaś wpisują się w krajobraz miasta od ponad 20 lat.  W katalogu zapoznać można się z lubelskimi autobusami i trolejbusami - spotykanymi na codzień, a także od dawna nieobecnymi.  Wykazy i ilostany znajdują się w dziale spisów.

 

Podkategorie

2008-2011

W 2008 roku pojawiły się pierwsze od lat fabrycznie nowe autobusy - Solarisy. Wkrótce dołączyła do nich gromada Mercedesów - już w barwach miejskich. Rok 2010 przyniósł mnóstwo nowych modeli używanych autobusów prywatnych - oczywiście w barwach miejskich. W 2011 roku do taboru zaczęły dołączać niskopodłogowce zakupione za środki z Unii Europejskiej. Czytaj więcej.1996-2007

W 1996 roku zakupiono pierwsze niskopodłogowe Jelcze i Neoplany w wygiętym malowaniu. Odmieniły one obraz komunikacji na lepszy. Kilkuletnie dostawy wysunęły lubelską komunikację do krajowej czołówki pod kątem wymiany taboru. Wkrótce przyszły jednak lata trudniejsze i posiłkowano się zakupami używanych mercedesów. W międzyczasie, prywatni przewoźnicy zaczęli sprowadzać używane MANy i Mercedesy. Czytaj więcej.

 

1978-1994

W 1978 roku pojawiły się Jelcze-Berliety, a w 1982 roku - Ikarusy. Te wozy zdominowały lubelski tabor w latach 80-tych i przez długie lata królowały na ulicach. Dopiero po 1989 roku do Lublina mogły trafić inne modele. Pierwsze były używane MANy i Fiaty, a później na próbę zakupiono zmodernizowane Jelcze 120M. Czytaj więcej.1945-1977

Po wojnie, z braku taboru, do przewozów wykorzystywano najpierw ciężarówki, a później odbudowane w warsztatach autobusy z demobilu. Dopiero później zakupiono Mavagi z Węgier, a nastepnie - Ikarusy. Uruchomienie produkcji autobusów w kraju opóźniało się, a gdy już ruszyła - to krajowe Sany okazały się mało trwałe i za mało pojemne. Dopiero od 1965 roku dostarczane były odpowiednio duże autobusy - Jelcze-Ogórki. Czytaj więcej.

 

logotroll1

Trolejbusy - elektryczne autobusy, zasilane odbierakami z sieci trakcyjnej - pojawiły się w Lublinie w 1953 roku. Przez szereg lat eksploatowane były radzieckie JaTB, czechosłowackie Skody, radzieckie ZIU-tki, a później polskie Jelcze. Dziś tabor stanowią polskie Solarisy Trollino i Bogdany-Ursusy. Czytaj więcej.

 

x8341-title

Opisy wybranych modeli warszawskich autobusów z początku XXI wieku.

Nową epokę stylistyczną rozpoczął Solaris Urbino 15 w 1999 r. Wkrótce dołączyły do niego kolejne niskopodłogowce we wszystkich kategoriach wielkościowych - mini, midi, maxi i mega. Na początku XXI wieku tabor stawał się w coraz większym stopniu niskopodłogowy. Dominowały marki Solaris i MAN, a od 2012 r. dołączył Mercedes. Autobusy posiadają coraz więcej elektroniki i spełniają coraz bardziej rygorystyczne normy czystości spalin. Zobacz modele.

Wykazy i ilostany eksploatowanych i wycofanych pojazdów komunikacji miejskiej - autobusy i trolejbusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, wykazy autobusów Miejskiej Komunikacji Prywatnej, firmy Irex oraz Autobusowego Konsorcjum Lubelskiego.

Inne informacje związane z taborem.
parajumpers montreal parajumpers femme parajumpers homme moncler montreal timberland femme timberland canada canada goose sale ugg montreal moncler manteau canada goose femme ugg montréal timberland montreal moncler canada canada goose montreal ugg canada
canada goose pris belstaff jakke parajumper jakke uggs sko uggs votter peuterey jakke dame uggs vintersko woolrich parka timberland sko belstaff oslo belstaff jacket canada goose expedition parka dame moncler jacket canada goose expedition parka barbour jakke dame woolrich arctic parka barbour norge canada goose jakke pris timberland boots timberland norge