Skoda 9Tr to bardzo popularny na świecie model trolejbusu, szczególnie w krajach bloku wschodniego, np.: Czechosłowacji, ZSRR czy też Polsce. Ten udany trolejbus z Czechosłowacji był produkowany i użytkowany przez wiele lat. Wiele pojazdów było jeszcze eksploatowanych na samym początku XXI wieku, a jednym z najdłużej użytkujących te wozy miast jest Równe na Ukrainie, gdzie jeszcze w 2021 r. kilka ostatnich egzemplarzy pozostaje w rezerwie.

W Lublinie trolejbusy 9Tr były użytkowane w latach 1963-1980. W latach 60. dostawy 9Tr wiązały się z rozbudową sieci trolejbusowej. Trolejbusy były wówczas bardziej niezawodne niż ówczesne autobusy marki San i przewoziły więcej pasażerów. W latach 70. początkowo zaczęto ograniczać komunikację trolejbusową, jednak później po kryzysie paliwowym zrewidowano plany. Dobrze zasłużone dla lubelskiej komunikacji trolejbusy Skoda zostały w 1980 r. zastąpione przez radzieckie trolejbusy ZIU.

Kremowo-czerwona Skoda była jednak synonimem trwałości i niezawodności trolejbusu i zapisała się w pamięci wielu mieszkańców Lublina. Stąd też pod koniec lat 90., gdy powstało stowarzyszenie miłośników komunikacji LTEK, podjęto starania mające na celu uzyskanie zabytkowych trolejbusów. W czeskiej Opawie stosunkowo długo eksploatowano trolejbusy Skoda 9Tr, stąd też w 2000 r. udało się sprowadzić pojazd z tego miasta. Niestety początek XXI wieku wiązał się z pogorszeniem sytuacji gospodarczej w Lublinie i zabrakło środków finansowych, by odnowić zabytkowy pojazd. Ostatecznie w 2009 r. trolejbus trafił do Gdyni, a następnie przeszedł remont w Czechach i został wprowadzony do ruchu w 2012 r. jako pojazd liniowy. Link do zdjęć i opisu na phototrans: tutaj.

W międzyczasie, sytuacja w Lublinie stopniowo poprawiała się i znów pojawiło się miejsce dla inicjatywy mającej na celu uzyskanie zabytkowego trolejbusu Skoda. MPK posiadało wtedy kontakty z przedsiębiorstwem komunikacyjnym z Równego na Ukrainie, gdzie sprzedano pewną liczbę używanych trolejbusów Jelcz. W 2014 r. zakupiono wycofany z ruchu w Równem trolejbus Skoda 9Tr pochodzący z 1980 r. Zbiegiem okoliczności, również był to trolejbusy użytkowany oryginalnie w Opawie. Ciekawostką jest fakt, że zarówno ta Skoda jak i gdyńska były jedynymi dwoma 9Tr sprzedanymi z Opawy.

9tr 2015

Skoda 9Tr sprowadzona z Równego przed przeprowadzeniem odbudowy, na terenie zajezdni Majdan Tatarski. fot. Jacek Pudło 2015

971566

Skoda 9Tr podczas odbudowy, w trakcie prac blacharskich, na terenie zajezdni Majdan Tatarski. fot. Maciej Zyśko 15.06.2015 r.

Stan pojazdu wymagał wiele prac. W 2015 r. rozpoczęto długotrwały remont, polegający na remoncie blacharskim nadwozia i odtworzeniu detali. MPK włożyło dużo pracy w to, by pieczołowicie odtworzyć wyeksploatowany pojazd. Nowe poszycia blacharskie i lakier ucieszyły oko. Ze względu na ograniczone środki, podjęto kilka decyzji, w tym zadecydowano o montażu tylnego mostu i napędu z trolejbusu Jelcz PR110E. W 2020 r. duża część prac była już wykonana i pojazd wyjechał z hali zajezdni. Pierwszy kurs turystyczny i premiera nastąpiła 18 września 2021 r. Trolejbus będzie użytkowany w przyszłości na linii turystycznej-historycznej.

9tr zaj

Odnowiona Skoda 9Tr w zajezdni MPK w sierpniu 2021 r. fot. Rafał Nieściór

.