Końcowy na Mełgiewskiej pod koniec lat 90. był bardzo ważnym miejscem dla komunikacji. To tutaj funkcjonowała fabryka Daewoo, produkująca dostawcze Lubliny, a także samochody osobowe Daewoo Nexia, Musso czy Korando. Jedną z linii dowożących do pracy była jedynka. Na zdjęciu nowy Jelcz M121M #2213 jesienią 1998 roku.
Linia 1 w styczniu 2003 r. miała następującą trasę:
Żeglarska - Nałkowskich - Romera - Diamentowa - Krochmalna - Gazowa - Dworcowa - Młyńska - plac Bychawski - 1 Maja - aleja Unii Lubelskiej - Zamojska - Wyszyńskiego - Królewska - Lubartowska - aleja Tysiąclecia - plac Singera - Kalinowszczyzna - aleja Andersa - Mełgiewska - Mełgiewska Daewoo
Na tablicach kierunkowych w 2004 r. widywało się nazwy końcowych Mełgiewska i Żeglarska, a na filmach w Jelczach M11 można było czasem zobaczyć stare nazwy ulic - tutaj ul. Buczka, czyli obecna Zamojska. W tle widoczne bujna zieleń, wycięta pod niezrealizowaną inwestycję w miejscu arkad, przy ul. Świętoduskiej. Linia 1 przejeżdża tutaj ulicami pośród starej zabudowy Lublina.
Jedynka przejeżdżała przez dworzec kolejowy i następnie kierowała się na plac Bychawski. Na zdjęciu autobus skręca z ul. Młyńskiej w plac Bychawski, jeszcze przed rozpoczęciem jego przebudowy. Modernizacja placu wynikała z budowy pierwszego odcinka Trasy Zielonej. Na zdjęciu Jelcz M121M #2176 z 1995 r. w oryginalnym malowaniu. W tle kamienice z początku XX wieku. Zabudowa powstawała tutaj po otwarciu w 1877 r. kolei. Dworzec kolejowy był oddalony od Starego Miasta, stąd powstał trakt zapewniający komunikację, który obrósł kamienicami, liczącymi najczęściej od 1 do 3 pięter.
Na jedynce można było spotkać też wozy wielkopojemne. Tutaj Neoplan N4020td #2249 na Mełgiewskiej - wówczas prawie nowy autobus. Lakier jeszcze lśni, a wóz dumnie prezentował żółto-czerwono-zielone malowanie, które zastosowano na niskopodłogowych autobusach z drugiej połowy lat 90.
Po 2004 r. tablice z wypisaną poziomo trasą zostały zastąpione przez deski z podanymi nazwami dwóch końcowych. Tutaj pojawił się napis: 1 Mełgiewska Nałkowskich. Żółty Jelcz po remoncie oklejony został reklamą zupek instant. Ulica Królewska została po 2002 r. zmodernizowana i jej wygląd poprawiała nowa, brukowana nawierzchnia. Zdjęcie jeszcze z czasów braku obowiązku jazdy na światłach.
Na linii 1 można było jeszcze w 2010 r. spotkać Ikarusa 280. Specyfiką tej linii był przejazd przez ul. Kalinowszczyzna, czyli przez starą Kalinę, mijając po drodze starą zabudowę. Większość linii jedzie przez Kalinowszczyznę ul. Lwowską i al. Andersa, tak by obsłużyć osiedla bloków wybudowane po latach 60.
Na południu miasta linia 1 dociera na Wrotków i osiedle Nałkowskich. Autobus jadąc zbudowaną w latach 70. ulicą Romera mija domy jednorodzinne z jednej strony i bloki z drugiej. Przed zbudowaniem osiedla stały tu stare chaty wzdłuż drogi biegnącej nad Bystrzycą, a resztę tereny zajmowały pola. Na zdjęciu nowy jeszcze Autosan w 2012 r.